Radosław Michał Żydok
Menedżer od zadań specjalnych z 15-letnim doświadczeniem zawodowym na styku sektora publicznego i biznesu. Specjalizuje się w obszarach: transformacja klimatyczna przemysłu, energetyka, zrównoważona produkcja, ESG & sustainability, taksonomia UE i raportowanie niefinansowe (CSRD, NFRD). Ekspert od regulacji unijnych i krajowych oraz technologii wodorowych, CCS/CCUS, energetycznych. Wdrożył politykę klimatyczną w jednym z największych przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce. Doświadczony w pracy z mediami i międzynarodowymi partnerami biznesowymi. Osiągnął wiele sukcesów lobbingowych w Polsce i UE. Z łatwością odnajduje się w wielkich korporacjach i startupach. eMBA, biegle mówi po angielsku.
Z wykształcenia informatyk i ekonomista, eMBA z Zarządzania Innowacjami. W latach 2018-2023 zatrudniony w KGHM Polska Miedź S.A., gdzie przez ostatnie 2 lata był Dyrektorem Departamentu Projektów Transformacyjnych – jednostki odpowiedzialnej za opracowanie i wdrożenie strategii dekarbonizacji oraz projektów R&D i inwestycyjnych związanych z technologiami takimi jak wodór w hutnictwie, wychwyt CO2 z instalacji przemysłowych (CCS), efektywność energetyczna procesów produkcyjnych.
Wcześniej przez 3 lata kierował zespołem regulacyjnym w KGHM. W tym czasie kierował m.in. projektami: Polityka Klimatyczna KGHM, Szkoła Przywództwa KGHM „Przewodnicy”.
W przeszłości Koordynator Projektów a następnie Dyrektor Operacyjny i Członek Zarządu Fundacji Republikańskiej, w której pozostaje ekspertem i autorem tekstów do kwartalnika „Rzeczy Wspólne”.
W latach 2007-2016 zatrudniony na Politechnice Warszawskiej jako informatyk, odpowiedzialny za utrzymanie laboratoriów i sieci oraz wsparcie projektów badawczych.
Publikacje samodzielne:
-
-
- Cyfryzacja Rzeczypospolitej. Problemy, wyzwania, nadzieje (grudzień 2015)
-
- Kluczowe wyzwania polskiej elektroenergetyki („Rzeczy Wspólne” nr 23, październik 2016)
-
- Obywatelskie Wojsko Polskie („Rzeczy Wspólne” nr 24, lipiec 2017)
-
- Dlaczego potrzebna jest komisja śledcza ds. VAT? („Rzeczy Wspólne” nr 25, maj 2018)
- Skok w XXII wiek. Sto złotych lat rozwoju (esej-fragment raportu Fundacji Republikańskiej „PL 2118”, listopad 2018)
-
Publikacje zbiorowe (współautor):
-
-
- Zła zmiana. Negatywne konsekwencje zmiany czasu (październik 2016)
-
- Polska wobec inwestorów zagranicznych. Propozycja nowej polityki (listopad 2016)
-
- System poboru opłat drogowych. Analiza, wnioski, rekomendacje (listopad 2016)
-
- Opodatkowanie akcyzą e-papierosów (grudzień 2016)
- PL2118 – Polska za 100 lat (listopad 2018)
- Praca zbiorowa. O polskiej transformacji gospodarczej („Rzeczy Wspólne” nr 38, grudzień 2021)
-
Aktywność pozazawodowa: Założyciel i członek zarządu organizacji współtworzącej ruch obywatelskiej obrony terytorialnej. Strzelec sportowy i radiooperator. Członek stowarzyszenia Mensa Polska. W przeszłości zaangażowany w działalność lokalną w Praskiej Wspólnocie Samorządowej. Honorowy krwiodawca z blisko 14 litrami oddanej krwi na koncie.
Obszary zainteresowania eksperckiego: energetyka i klimat, przemysł energochłonny, technologie niskoemisyjne, polityka gospodarcza, makroekonomia i podatki, nowe technologie i cyfryzacja w administracji publicznej, bezpieczeństwo informatyczne, wojskowość, obrona terytorialna.
Profile w portalach społecznościowych:
Facebook: https://www.facebook.com/radoslaw.zydok
Twitter: https://twitter.com/rzydok
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/zydok
Kontakt:
Email: radoslaw.zydok@dolinah2.pl
Moje motto: Dulce et decorum est pro patria mori, sed dulcius pro patria vivere, et dulcissimum pro patria bibere. Ergo, bibamus pro salute patriae.