Pokaż ZUSowi FIGĘ! czyli jak zabrać swoje składki z ZUS do OFE

figa
Dołącz do naszej akcji i pokaż ZUSowi FIGĘ! 🙂

Od dziś, czyli od 1 kwietnia, aż do 31 lipca 2014 roku, przyszli emeryci będą mogli dokonać wyboru pomiędzy Zakładem Utylizacji Szmalu (czasem dla niepoznaki nazywanym Zakładem Ubezpieczeń Społecznych), a otwartymi funduszami emerytalnymi. Jest to efekt gigantycznego skoku na kasę premiera Tuska i ówczesnego ministra finansów Rostowskiego, dokonany pod koniec zeszłego roku. Rząd, tłumacząc się bezpieczeństwem emerytur Polaków (co jest oczywistą ściemą), przeniósł część obligacyjną OFE (blisko 150mld zł!) na konto ZUS i de facto umorzył sobie ten dług. W ten sposób Donald Tusk kupił sobie czas, bo wskaźniki zadłużenia publicznego, teraz sztucznie zaniżone, zbliżały się już nie tylko do granic ustawowych, ale i konstytucyjnych.

Oczywiście Lewiatan tak łatwo się nie nasyci. Zaledwie pół roku po tamtym rabunku rząd chce w majestacie prawa dokonać kolejnego. Obywatelom od kilku miesięcy wmawia się ciągle, że ZUS jest bezpieczniejszy dla ich finansów (co jest nieprawdą w myśl zasady nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka będącej podstawą inwestowania – por. dywersyfikacja ryzyka). Mało tego, w ustawie zawarto klauzulę, że jeśli ubezpieczony sam z siebie nie wyrazi woli przeniesienia składek do OFE, to domyślnie pozostaną one w ZUS. Każdy logicznie myślący człowiek musi sobie zdawać sprawę, że takie gangsterskie chwyty wynikają raczej z rozpaczliwego braku pieniędzy w kasie państwa, a nie ze szczerej troski o emerytury Polaków.

I właśnie dlatego pokażmy ZUSowi FIGĘ! Przenieśmy swoje składki do OFE i dajmy jasny sygnał obecnemu rządowi, że nie popieramy jego “reform”, które prowadzą do zubożenia społeczeństwa i zahamowania rozwoju naszego kraju. Jak tego dokonać? Poniżej zamieszczam instrukcję.

zusxDołącz do naszej akcji na Facebooku! Razem pokażmy figę ZUSowi i Tuskowi! Zabierzmy im nasze składki sprzed nosa! 🙂

Zaproś swoich znajomych, pomóż rozpropagować poniższą instrukcję. Niech każdy się dowie jak można ograć system!

>> Link do wydarzenia na Facebooku <<

Jak przenieść składki z ZUS do OFE jeśli mam zaufany profil ePUAP lub jestem zarejestrowany w PUE ZUS?

Krok 0. Gorąco polecam rejestrację profilu zaufanego w systemie ePUAP. Pozwala on na kontaktowanie się z urzędami i ministerstwami bez konieczności posiadania kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który nadal jest sporym kosztem. Natomiast aby stać się szczęśliwym posiadaczem profilu zaufanego ePUAP wystarczy wypełnić formularz elektroniczny dostępny tutaj, w wyniku czego zostanie wygenerowany dokument, który zostanie przesłany na serwer. Następnie należy się udać w jeden z punktów potwierdzania danych – są to wszystkie urzędy skarbowe, wojewódzkie, siedziby NFZ i ZUS itp. (pełna lista będzie dostępna podczas rejestracji). Na miejscu urzędnik zweryfikuje informacje wprowadzone przez nas w formularzu z dowodem osobistym i, jeśli wszystko będzie w porządku, potwierdzi nasze konto. Od tego momentu będziemy mogli drogą elektroniczną przesyłać pisma urzędowe bez podpisu elektronicznego.

zus1Krok 1. Rejestracja na stronie PUE ZUS. Jeśli mamy już zarejestrowany profil zaufany, możemy go użyć do potwierdzenia naszego konta na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS). W tym celu wybieramy przycisk Zarejestruj profil na stronie pue.zus.pl. Jego położenie wskazałem na screenshocie obok (kliknij, aby go powiększyć). Osoby, które korzystały już z PUE i mają tam konto mogę przejść od razu do kroku 2.

zus2Krok 1.1. Wybór sposobu logowania. Jeśli logujesz się do PUE pierwszy raz, musisz założyć sobie w nim konto (tak, mimo stworzenia ePUAP każdy urząd ma swoje oddzielne bazy danych z oddzielnymi loginami…). Do potwierdzenia go użyjemy założonego wcześniej profilu zaufanego. W tym celu w polu “Wybierz sposób zalogowania w Nowym Portalu Informacyjnym” wskazujemy ePUAP tak jak na screenshocie.

zus3Krok 1.2. Logowanie do ePUAP. Zaloguj się przy pomocy profilu zaufanego.

zus4Krok 1.3. “Podpisanie” logowania. Wybierz tak jak na screenshocie podpis profilem zaufanym.
Krok 1.4. Otrzymanie loginu do PUE ZUS. Po przejściu przez proces potwierdzania naszych danych trzeba będzie jeszcze wypełnić formularz rejestracyjny na stronie ZUS. Nasze dane osobowe zostaną pobrane z ePUAP i nie będzie ich można zmienić. Po zakończeniu rejestracji otrzymamy unikatowy kod, będący jednocześnie naszym loginem w systemie PUE. W razie czego nie martwcie się, jeśli nie zdążyliście go zapisać i przeszliście dalej – przyjdzie mailem :).
zus5Krok 2. Logowanie do PUE przy pomocy loginu i hasła w tym systemie. Jeśli mamy już login do PUE możemy się zalogować i korzystać w pełni z platformy, której koszt wyniósł podobno 18.000.000 PLN 🙂.
zus6Krok 3. Po zalogowaniu trafiamy do okna głównego PUE. Tam wybieramy opcję “Usługi”.
zus7Krok 4. Wybór właściwego wniosku. Wniosek o przeniesienie naszych składek z ZUS do OFE znajduję się, a jakże, na samym końcu :). Obecnie jest to piąta strona. Jeśli wyświetlają nam się tylko cyferki od 1 do 4, to używamy strzałek przewijających do końca (na prawo od czwórki). Jak już będziemy na piątej stronie, wybieramy “Oświadczenie członka OFE o przekazywaniu składki do OFE”. Następnie klikamy “Przejdź do usługi” i potwierdzamy w okienku, które się pojawi, że chcemy przejść do formularza.
zus8Krok 5. Wybór konta, z którego wysyłamy wniosek. Koniecznie wybierzcie to konto, gdzie widnieje napis “Ubezpieczony”.
wniosekKrok 6. Wypełnienie wniosku. Sprawdzamy, czy nasze dane się sprawdzają. Nie powinno być konieczne dopisywanie czegokolwiek. Na drugiej stronie (u góry ekranu widnieją przyciski Strona 1 i Strona 2) możemy zadeklarować przeniesienie się do innego OFE. Jeśli jednak chcemy zostać w obecnym, to niczego nie wpisujemy w to pole.
zus9Krok 7. Zapisz i zamknij formularz.
zus99Krok 8. Wyślij wniosek do ZUS! Jeśli wszystko jest gotowe to klikamy guzik u dołu strony “Wyślij do ZUS” i wio! Powinniśmy dostać potwierdzenie, że dokument został przyjęty. Pokazaliśmy figę ZUSowi i Tuskowi! 🙂

Przeniesienie składek z ZUS do OFE sposobem klasycznym

Jak zrobić to samo “offline”, czyli bez korzystania z profilu zaufanego ePUAP, opisał dobrze zespół Bankier.pl. Zachęcam do zapoznania się z ich artykułem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.